ZSS Żary

Listopad 2013

ANDRZEJKI

29 listopada 2013 roku w świetlicy szkolnej odbyła się impreza andrzejkowa. Uroczystość rozpoczął występ szkolnego zespołu, który zaprezentował przedstawienie pt. „Duszek Kacperek”. Kolejnym etapem zabawy były wróżby i przepowiednie andrzejkowe. Na zakończenie w sali gimnastycznej zorganizowano dyskotekę andrzejkową, podczas której odbywały się liczne konkursy z nagrodami. Impreza dostarczyła wielu wrażeń i radości.

ZLOT DRUŻYN NIEPRZETARTEGO SZLAKU W ZIELONEJ GÓRZE

W dniach 22-23 listopada 2013 roku 14 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku Turystyczna działająca w naszej szkole uczestniczyła w I Chorągwianym Zlocie Drużyn Nieprzetartego Szlaku w Zielonej Górze, który organizowała Komenda Chorągwi. Podczas Zlotu mieliśmy okazję zdobywać Odznakę na 55 lecie NS przygotowując określone zadania. Na Zlocie było podsumowanie prezentacji z przesłanymi meldunkami – wręczenie Odznak 55- lecie NS, wspaniała andrzejkowa zabawa do 1.00 w nocy z wróżbami, harcerskie karaoke oraz spanie na materacach w sali gimnastycznej ze wszystkimi uczestnikami Zlotu. Harcerze biorący udział w Zlocie byli zachwyceni naszym wyjazdem i stwierdzili, że takie coś przeżyli pierwszy raz.

OLIMPIADY SPECJALNE - TENIS STOŁOWY - LUBSKO

Dnia 21 listopada 2013r. na Hali Sportowej w Lubsku odbył się XII Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych. Rozgrywki odbywały się w oparciu o podział zawodników na grupy sprawnościowe (ITS), płeć i wiek. Zawody zostały rozegrane w grach pojedynczych każdy z każdym w poszczególnych grupach. Zawodnicy poprzez udział w turnieju sprawdzają swój poziom gry w tenisa stołowego, integrują się ze społeczeństwem a dla trenerów jest okazją do podsumowania efektów szkoleniowych. Tenisiści reprezentowali swoje szkoły z placówek szkolnictwa specjalnego woj. lubuskiego. Ogółem startowało 96 zawodników.

Sportowcy naszej szkoły z klubu „ Gladiator” zajęli następujące miejsca:

 • III miejsce - DANIEL KLUBÓW
 • III miejsce - ROBERT KOZŁOWSKI
 • GRATULUJEMY!!!

  PASOWANIE NA UCZNIA

  W listopadzie 2013 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Pasowania na Ucznia Klasy Pierwszej naszej szkoły. Ta ważna uroczystość zgromadziła całą społeczność szkolną i oczywiście rodziców „bohaterów” tego dnia. Wszystkich powitała Dyrektor Szkoły - Pani Magdalena Gruca. Po krótkim wstępie rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów klasy pierwszej. Uczniowie prezentowali swoje zdolności podczas recytacji wierszyków i śpiewania piosenek.

  Po części artystycznej nastąpiła ta ważniejsza i oficjalna – ślubowanie oraz pasowanie na ucznia klasy pierwszej.Jak nakazuje tradycja został odśpiewany hymn państwowy a następnie odbyło się przyrzeczenie. Uczniowie klasy pierwszej przyrzekali, że będą prawymi oraz godnym Polakami i jako uczniowie sumiennie będą wykonywać swoje obowiązki. Po tych słowach Dyrektor Szkoły dokonała aktu pasowania. Po tym ważnym i niepowtarzalnym momencie uczniowie klasy pierwszej odebrali legitymacje szkolne oraz dyplomy. Ostatnimi etapami tego dnia były: poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszaków oraz zabawa taneczna. Uśmiechom, radości i zachwytom nie było końca. Wszyscy bawili się znakomicie. Ten wspaniały i jakże udany dzień na długo pozostanie w pamięci!

  ZAJĘCIA INTEGRACYJNE

  Integracja służy scalaniu środowiska szkolnego i rodzinnego. Dla Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego uczniów z autyzmem ma charakter twórczy. Bowiem z uwagi na kontynuację pracy terapeutycznej w środowisku domowym, rodzice dzieci z autyzmem są zapraszani przez wychowawcę klasy p. Magdalenę Małecką na cykliczne spotkania integracyjne.

  Rodzice mają możliwość zaobserwować, w jaki sposób funkcjonują ich dzieci w innym środowisku, niż domowe. Mają również możliwość przyjrzeć się zasadom postępowania opartym o terapię behawioralną w nawiązaniu do różnych metod i form pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną.

  Wspólna praca rodziców i uczniów z autyzmem jest podzielona na etapy i na zespoły. Każdy zespół wykonuje różne zadania plastyczno-techniczne. Efektem ich wspólnych działań jest tematyczna praca plastyczna.

  Taki system pracy służy lepszemu poznaniu danej grupy, możliwości, umiejętności wszystkich uczestników, wpływa korzystnie na rozwijanie m.in.sfery społecznego funkcjonowania, dostarcza wielu wzmocnień zarówno uczniom, jak i samym rodzicom, którzy mogą się skonsultować, wymienić spostrzeżenia.

  W listopadzie spotkanie było poświęcone tematyce zwierząt domowych. Wszyscy uczestnicy aktywnie tworzyli „AKWARIUM”.

  ŚNIADANIE DAJE MOC

  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energie do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego powstał ogólnopolski program edukacyjny „Śniadanie daje moc”. W tym dniu, 8 listopada, w całej Polsce dzieci z klas 0-3 przygotowują wzorcowe śniadania opierając się o 12 zasad zdrowego żywienia. W naszej szkole taką akcję podjęły trzy najmłodsze klasy pod kierunkiem swoich wychowawców: Małgorzaty Domaradzkiej, Danuty Masiuk i Tomasza Fetzkiego. Dzieci wspólnie zorganizowały śniadanie w klasie. Było ciekawie i wesoło. Nauczyliśmy się jak ważne jest zdrowe i codzienne śniadanie.

  DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

  7 listopada 2013 roku harcerze i uczniowie naszej szkoły przedstawili apel okolicznościowy z nutą patriotyzmu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Apel pod kierunkiem p. Łabudy i p. Matuszek przybliżył naszym uczniom karty historii Polski wsparte pięknymi patriotycznymi pieśniami.