ZSS Żary

 

Kwiecień

DLACZEGO NIE POWINNO WYPALAĆ SIĘ TRAW?

23 kwietnia 2012r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami straży pożarnej. Samorządność uczniowska przygotowała prezentację na temat wypalania traw. Uczniowie dowiedzieli się, że jest ono zabronione ustawą z dnia 28.09.1991r.
Dlaczego nie powinno wypalać się traw? Przede wszystkim ze względu na zagrożenia pożarowe, negatywny wpływ na ludzi, rośliny, zwierzęta. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom ta metoda nie daje żadnych korzyści, a przynosi jedynie szkody.
Po pogadance uczniowie mogli obejrzeć wóz strażacki, wejść do niego, założyć hełmy i spróbować pokierować strumieniem wody ze strażackiego węża na postawiony obiekt. Zadaniem każdego było strącić przeszkodę. Nie było to łatwe, ponieważ strumień wody był bardzo duży i silny, wąż uciekał z małych rąk, ale wszystkim się udało. Była to wspaniała zabawa a jednocześnie dla każdego sprawdzian zręcznościowy.
Teraz czekamy na kolejne już spotkanie z cyklu poświęconego naszemu bezpieczeństwu.

POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE - ŻARY 2012

20 kwietnia 2012 r. w hali sportowej L.O. im. B. Prusa w Żarach odbyły się Powiatowe Targi Edukacyjne prezentujące ofertę edukacyjną szkół ponad gimnazjalnych naszego powiatu. Jak co roku nasza Szkoła Przysposabiająca do Pracy przygotowała piękne stoisko prezentujące wytwory rękodzieła artystycznego, przetwory domowe, wypieki i przekąski owocowe oraz piękne fartuszki i poduszki ozdobne uszyte przez uczniów klas przysposabiających do pracy. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Justyna Hoppa i Łukasz Kuczak.
Powiatowe Targi Edukacyjne to również wspaniała okazja, aby zaprezentować osiągnięcia i ofertę edukacyjną całej naszej placówki. Dlatego też przygotowaliśmy prezentację multimedialną obrazującą szeroką ofertę promocyjną o naszej szkole – najnowszych metodach pracy i terapiach wspomagających rozwój uczniów, rozbudowanej bazie dydaktycznej, realizowanych w szkole projektach i innowacjach pedagogicznych, a także realizowanych kołach zainteresowań. Nasze stoisko odwiedzili przedstawiciele władz kuratoryjnych, samorządowych, dyrektorzy i nauczyciele innych placówek oświatowych, jak również młodzież naszego powiatu. Zwiedzający z zainteresowaniem zapoznawali się z materiałami promocyjnymi i publikacjami opracowanymi przez nauczycieli z naszej placówki, oglądali puchary i dyplomy zdobyte przez uczniów naszej szkoły. Pani dyrektor Magdalena Gruca wraz z panią wicedyrektor Arlettą Majdą zachęcały gości do odwiedzenia naszej placówki i bliższego zapoznania się z metodyką pracy z uczniami niepełnosprawnymi.

Wizyta w Straży Pożarnej – 25.04.2012

25.04.2012 r klasa V – VI ZET i II ZET Gim odwiedziły Jednostkę Straży Pożarnej przy ulicy Serbskiej. Oglądaliśmy wozy strażackie – było ich 6 i 3 wozy do zadań specjalnych. Każdy z tych wozów strażackich ma w swoim wyposażeniu taki sprzęt, który przeznaczony jest do innego zadania. Dyspozytor decyduje, który wóz wyjeżdża do pożaru, wypadku itp. Zapoznaliśmy się także ze sprzętem gaśniczym, piłami, bosakami, kleszczami, rozwierakami, umundurowaniem strażaka itp. Zwiedzaliśmy pomieszczenia Straży – dyżurkę z centrum dowodzenia, pokoje do wypoczynku, kuchnię, świetlicę, w której odbywają się spotkania, szkolenia oraz siłownię.

Pan Kapitan opowiedział nam o pracy strażaków, jak i dlaczego powstaje pożar, co jest najczęstszą przyczyną pożarów, jak się mamy zachować podczas pożaru. Uczniowie mogli pochwalić się znajomością ważnych telefonów ratujących życie ludziom (112, 997, 998, 999). Na zakończenie obiecali Kapitanowi, że wykonają ładną pracę plastyczną, którą przekażą jednostce.

Serdrcznie dziękujemy :)

Miesiąc Kwiecień – Miesiącem Kultury Zdrowotnej

Szpitalny Oddział Ratunkowy - 19.04.2012

Miesiąc Kwiecień jest miesiącem Kultury Zdrowotnej w związku z tym klasy V – VI ZET i II a Gim ZET odwiedziły w dniu 19.04.2012r Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Dzieci zwiedziły salę reanimacyjną, salę obserwacyjną i gabinet zabiegowy. Ratownicy medyczni p. Kamil, p. Aldona i p. Monika zapoznali dzieci z urządzeniami ratującymi życie, pokazali jak działa defibrylator, zmierzyli dzieciom ciśnienie i puls, pokazali jak zakłada się wenflon oraz oraz pokazali i wytłumaczyli do czego służą narzędzia chirurgiczne, strzykawki oraz walizka ratownika medycznego, z którą udaję się ratownik do poszkodowanego w czasie wypadku. W gabinecie zabiegowym ratownik pokazał nam jak się gipsuję rękę – dziecko miało założony suchy gips i chustę. Ratownik pokazywał i zakładał dzieciom gorset ortopedyczny na szyję oraz układał na deskę reanimacyjną. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty na SOR-ze. Zadawały bardzo dużo pytań, wszystko ich ciekawiło. Na koniec wizyty uczniowie dostali od ratowników balony (zrobione z rękawiczek) ze swoim imieniem i rysunkiem.

Dni Otwarte Komendy Powiatowej Policji w Żarach – 18.04.2014

Każde dziecko, uczeń powinien znać numery ważnych telefonów – 112, 997, 998, 999. Na zajęciach ćwiczymy ich znajomość, przydatność w życiu, oraz do kogo, po co, dlaczego mamy dzwonić.

W związku z tym, uczniowie z klasy V – VI ZET i II a Gim ZET odwiedziły Komendę Policji w Żarach w dniu 18.04.2012. Uczniowie zwiedzili gmach komendy – dyżurkę z monitoringiem, salę zatrzymań, gabinet kryminalistyki. Policjantka pokazała umundurowanie policjanta gdy ma za zadanie ochraniać imprezy masowe: mecze, koncerty itp. Była to kamizelka, ochraniacze na ręce i nogi, kask, tarcza oraz pałka. Dzieci mogły przymierzyć strój, zobaczyli ile waży i jak ciężko jest w takim umundurowaniu pracować przez kilka godzin np. gdy jest temperatura 35 – 40 stopni.

Każdy z uczniów mógł zrobić odcisk swojego palca. Potem w klasie porównywaliśmy linie papilarne. Dostaliśmy opaski odblaskowe oraz plakietki Dni Otwarte KPP w Żarach.

Oglądaliśmy wozy policyjne – wóz do przewozu zatrzymanych oraz wóz nie oznakowany z kamerą w środku.

Wycieczka bardo nam się podobała, uczniowie wrócili do szkoły pełni niezapominanych wrażeń.

Serdecznie dziękujemy :)

IV Regionalny Miting Olimpiad Specjalnych w Bowlingu – 11.04.2012

„Pragnę zwyciężać, a jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”

11 kwietnia 2012 r. kręgielnia „Pod Papugami” w Żarach była areną IV Regionalnego Mityngu Olimpiad Specjalnych w Bowlingu. Na zaproszenie organizatorów przyjechało 10 drużyn wraz z opiekunami a w zawodach wzięło udział łącznie 33 zawodników reprezentujących 11 ośrodków.

 • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Nowej Soli
 • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Żagania
 • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy ze Wschowy
 • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy ze Szprotawy
 • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Lubska
 • Dom Pomocy Społecznej z Miłowic
 • Dom Pomocy Społecznej z Rokitna nr 38
 • Dom Pomocy Społecznej z Rokitna nr 58
 • Zespół Szkół Specjalnych z Krosna Odrzańskiego
 • Zespół Szkół Specjalnych ze Świebodzina
 • Zespół Szkół Specjalnych z Żar

Impreza rozpoczęła się od prezentacji drużyn, wysłuchania hymnu Olimpiad Specjalnych i przemówień zaproszonych gości. Ceremonię otwarcia uświetnił występ zespołu tanecznego „Steperki” z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach.

Po uroczystej przysiędze złożonej przez zawodnika Roberta Kozłowskiego z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach rozpoczęły się konkurencje drużynowe i indywidualne. 11 drużyn rozegrało dwie serie po dziesięć rund. W czasie trwania zawodów wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście mogli delektować się poczęstunkiem a w międzyczasie swoje siły mogli podreperować wspaniałą grochówką. W trakcie trwania zawodów, jak co roku, opiekę nad zawodnikami pełnili wolontariusze z Zespołu Szkół Samochodowych pod czujnym okiem Pani kierownik Urszuli Mroczek.

Po zakończonych rozgrywkach i podliczeniu przez sędziego wyników drużynowych i indywidualnych odbyła się ceremonia wręczenia przez Panią dyrektor i Zdzisława Martyniuka medali, rozdania pucharów, dyplomów, podziękowań i drobnych upominków. Na twarzach zawodników można było wyczytać uczucie spełnienia, potwierdzenia własnych umiejętności, a przede wszystkim zadowolenia z przyjazdu i uczestnictwa w zawodach.

Rozdano 14 kompletów medali w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. W konkurencji indywidualnej chłopców po rzutach z dwóch serii z pierwszej grupy sprawnościowej:

I miejsce zdobył - Adam Sztap z Domu Pomocy Społecznej Rokitno – 179 pkt;
II miejsce - Jerzy Kruk z Domu Pomocy Społecznej Rokitno – 174 pkt;
III miejsce - Mateusz Budny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- wychowawczego z Nowej Soli 126 pkt

W drugiej grupie sprawnościowej w kategorii chłopców:

I miejsce zdobyli ex aequo: Bartłomiej Bańkowski z Zespołu Szkół Specjalnych z Żagania – 152 pkt
oraz Jan Banasz z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego ze Świebodzina – 152 pkt
II miejsce - Grzegorz Wojtkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych z Krosna Odrzańskiego – 131 pkt
III miejsce - Dawid Świątek z Zespołu Szkół Specjalnych Świebodzin -123 pkt

W kategorii dziewcząt:

I miejsce - Aleksandra Gagat z Zespołu Szkół Specjalnych Krosno Odrzańskie – 141 pkt;
II miejsce -Klaudia Bator z Specjalnego Ośrodka Szkolno- wychowawczego Wschowa – 121 pkt;
III miejsce - Paulina Halasa Specjalnego Ośrodka Szkolno- wychowawczego Wschowa – 108 pkt

W trzeciej grupie sprawnościowej w kategorii chłopców

I miejsce zdobył - Grzegorz Staszczyk z Zespołu szkół Specjalnych Żary – 229 pkt
II miejsce - zdobył Henryk Tasak z Domu Pomocy społecznej Rokitno nr 38 – 210 pkt
III miejsce - Adam Chomont z Domu Pomocy społecznej Rokitno nr 38 – 171 pkt

W konkurencji drużynowej zaś triumfowali gospodarze z największą ilością punktów 539 (drużyna w składzie: Grzegorz Staszczyk, Łukasz Kuczak, Adrian Buławski).

Swą obecnością imprezę zaszczycili zaproszeni goście:

 • Danuta Madej – V-ce Starosta Powiatu Żarskiego
 • Edward Łyba - Zastępca Burmistrza
 • Zdzisław Martyniuk - Prezes Lubuskiego Zarządu Okręgowego PCK w Zielonej Górze
 • Izabela Szerszeń - przedstawiciel firmy DE ROOY POLAND z Żar sponsor Olimpiady Specjalnej
 • Grażyna Bossy - Przewodnicząca Rady Rodziców ZSS w Żarach
 • Anna Ślawska sponsor Olimpiady Specjalnej

Organizatorzy składają szczególne podziękowania sponsorom, którzy swoją hojnością sprawili, że radość uczestników zawodów była jeszcze większa: ·

 • Firma DE ROOY POLAND – Państwo Ernst i Cornelia Klein
 • Starostwo Powiatowe w Żarach
 • Piekarnia Państwa Eugeniusza i Anny Ślawskich w Lipinkach Łużyckich

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim zaangażowanym za współpracę!!!

Światowy Dzień Autyzmu w Zespole Szkół Specjalnych w Żarach.

Dnia 2 kwietnia z okazji „Światowego Dnia Autyzmu” w Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Żarach odbyły się warsztaty pod hasłem „Zrozumieć autyzm”. Uczestnicy za pomocą różnych zmysłów poznawali świat dziecka autystycznego. Wśród przybyłych na spotkanie gości byli rodzice dzieci z autyzmem oraz studentki pedagogiki. Warsztaty uświetniła obecność Darii – nastolatki, która żyje w świecie autyzmu. Rozmowa z dziewczyną i jej rodzicami bardzo przybliżyła problemy z jakimi borykają się rodzice i ich pociechy. Mama Kuby z autyzmem również dzieliła się doświadczeniami z własnego życia, mamy nadzieję, że z jej porad skorzystają biorący udział w warsztatach goście. Zakończeniem warsztatów było wysłanie światełka dla autyzmu.

Cel: propagowanie wiedzy o autyzmie, po to aby naszym dzieciom żyło się w środowisku lżej.

Powiatowego Konkursu Plastycznego „Święta w miniaturze”

W dniu 2 kwietnia 2012 r. w Miejskim Domu Kultury w Żarach rozstrzygnięto kolejną edycję wielkanocną Powiatowego Konkursu Plastycznego „Święta w miniaturze”, w którym od kilku lat uczniowie naszej szkoły wystawiają swoje prace.

Miło nam dononieść, że w tegorocznej edycji wielkanocnej nasz uczeń:

GRZEGORZ STASZCZYK z klasy I Przysposabiającej do Pracy zdobył NAGRODĘ!